Czy wiesz, że banan jest jednym z najlepszych naturalnych źródeł potasu, fosforu oraz wapnia? Banany to rodzaj roślin z rodziny bananowatych, obejmujący około 80 gatunków. Przedstawiciele są typowymi przedstawicielami flory międzyzwrotnikowej Azji, Afryki i Australii. Przedstawiciele są typowymi przedstawicielami flory międzyzwrotnikowej Azji, Afryki i Australii. Część gatunków dostarcza jadalnych owoców.
Banan - pochodzenie, etymologia, właściwości
Banany to rodzaj roślin z rodziny bananowatych, obejmujący około 80 gatunków. Przedstawiciele są typowymi przedstawicielami flory międzyzwrotnikowej Azji, Afryki i Australii. Część gatunków dostarcza jadalnych owoców.
Etymologia słowa "banan" wywodzi się najprawdopodobniej z języka arabskiego, gdzie banan oznacza... palec. Co może być chociaż trochę uzasadnione wyglądem tego zdrowego owocu. Niektórzy badacze uważają jednak, że pochodzenie nazwy "banan" wiąże się z językami afrykańskimi, a konkretnie z rdzennym językiem niektórych plemion afrykańskich - wolof.
Banany możemy spotkać w naturze w klimacie tropikalnym, podzwrotnikowym i zwrotnikowym, rzadziej w klimacie równikowym. Banany rosną w naturze na stosunkowo niewysokich krzewach lub krzakach, które pozornie wyglądają podobnie do drzew. Przeważnie krzewy bananowca nie osiągają więcej niż 3 metrów wysokości. Banany rosną w kiściach, których łączna waga może przekraczać nawet 30 kilogramów! Z reguł jednak pojedynczy banan waży nie więcej niż 200-300g, chociaż zdarzają się odstępstwa od tej reguły, a skrupulatni badacze odnotowują również wszelkie rekordowe okazy. Podobno największy okaz banana ważył ponad 2,5kg!
Banan to doskonałe źródło łatwo przyswajalnego potasu, fosforu oraz wapnia |
Od wyrazu banan powstało już wiele słów pochodnych, np. "bananowiec" to statek przystosowany i przewożący banany, a "bananojad" to barwny ptak afrykański którego podstawową dietę stanowią banany.
Banany mogą i smakują, to zrozumiałe, jednak ich prawdziwym fanom trzeba przypomnieć, że banan (wyjątkowo wśród owoców) jest tuczący! Owoce te zwierają ponad 3 razy więcej kalorii niż grejpfrut czy cytryna.
Banany mają również liczne wartości odżywcze, przykładowo mają wysoką zawartość potasu, fosforu i magnezu oraz są łatwo przyswajalne, stąd bananów obecność w wielu dietach pochorobowych oraz w różnych przetworach dla niemowlaków. Doskonale odbudowują więc wychudzony na skutek chorób i schorzeń organizm, dostarczając niemal wszystkich niezbędnych substancji odżywczych!
Czy wiecie, że z botanicznego punktu widzenia banany sklasyfikowane są jako... jagody? Zaskakujące, prawda?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz